VSC
MOVIE OF THE MONTH
APRIL 2021
CATEGORY: AMATEUR FILM
WINNER
REFLECTION
Directed by Dimitris Aletras
Greece
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Tapish
Directed by Rahul Pandey
India
–
Festival of Soilder
Directed by Shiv Pathak
India
–
CATEGORY: ANIMATED FILMS
WINNER
Exhibition
Directed by Katarzyna Adamus
United Kingdom
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
That Eyelash
Directed by Irene Pantelis
United States
–
CATEGORY: BEST ACTOR
WINNER
Moving Ashley
Directed by Stephen Kessen
United States
–
CATEGORY: BEST ACTRESS
WINNER
I Love You, Maria
Directed by Maria Sofia
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
PandI
Directed by Sara Gracia
Spain
–
Moving Ashley
Directed by Christina King
United States
–
The Time Left
Directed by Charlotte Garin
United States
–
CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY
WINNER
The Dirty Hands Man
Cinematography by Christian & Jason Bareford
India
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
ENGA OORU KAATTILAE
Cinematography by SP Mani
India
–
CATEGORY: BEST DIRECTOR
WINNER
Why…?
Directed by Neil A. Ortiz
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Dirty Hands Man
Directed by Christian & Jason Bareford
United States
–
Take The Chocolate
Directed by Dr Shahid Kamal
United Kingdom
–
Moving Ashley
Directed by Melissa Farley
United States
–
Ouroboros
Directed by Mary Klampoura
Greece
–
CATEGORY: BEST EDITING
WINNER
The Russian Rondo of Natalia Shakhovskaya
Edited by SVYATOSLAV CHAPLINSKY
Russian Federation
–
CATEGORY: BEST MUSIC SCORE
WINNER
ENGA OORU KAATTILAE
Original Score by SR Mohamed Dawood
India
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Last One
Directed by Neil A. Ortiz
United States
–
CATEGORY: BEST PRODUCER
WINNER
Voyeur to the Paranormal
Produced by Maiya Kenick
United States
–
CATEGORY: BEST SOUND DESIGN
WINNER
The Dirty Hands Man
Directed by Scott Vangrootenbruel
United States
–
CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR
WINNER
Moving Ashley
Acted by Stephen Kessen
United States
–
CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS
WINNER
Moving Ashley
Acted by Liza Davis
United States
–
CATEGORY: BEST VFX ARTIST
WINNER
Exhibition
VFX by Katarzyna Adamus
United Kingdom
–
CATEGORY: COMEDY SHORT
WINNER
The Break Fast Track
Directed by Alex Gust
United States
–
CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
Recluse
Directed by Akashdeep Banerjee
India
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Dirty Hands Man
Directed by Christian & Jason Bareford
United States
–
Take The Chocolate
Directed by Dr Shahid Kamal
United Kingdom
–
DIVASWAPNA
Directed by Satish Davara
India
–
CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS
WINNER
“Four Motherless Children”
Directed by Ralph Isenberg
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Russian Rondo of Natalia Shakhovskaya
Directed by IRINA ZAITSEVA
Russian Federation
–
The Loom (Documentary 2020)
Directed by Dimitris Pathiakis
Greece
–
Making a play
Directed by Peter Gould
United Kingdom
–
See You White House
Directed by Lee, Chien-Cheng
Taiwan
–
Film-Wen
Directed by Lee, Chien-Cheng, Yang, Chi-Sheng
Taiwan
–
The Silent Revolution
Directed by Giulia Viero
Italy
–
CATEGORY: DRONE FILMS
WINNER
Two Ruins in Bavaria
Directed by Paul Hoehenberger
Germany
–
CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS
WINNER
Possible Fragments
Directed by Gabriela Mellao
Brazil
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Zero Atmospheres – Official Music Video
Directed by Davide Perico
Italy
–
That Eyelash
Directed by Irene Pantelis
United States
–
To A God Unknown
Directed by Samantha Casella
Italy
–
Dreams I Recall
Directed by Vasco Ayala
Portugal
–
A Tension: Deficit
Directed by Robert David Duncan
Canada
–
CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS
WINNER
Take The Chocolate
Directed by Dr Shahid Kamal
United Kingdom
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Gift
Directed by Saranjit Gupta
United States
–
Dhrubo
Directed by Sudipto Chakrabarty
United States
–
CATEGORY: FILM / VIDEO POSTER
WINNER
The Last One
Directed by Neil A. Ortiz
United States
–
CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE
WINNER
Life At Old Moor
Directed by Rebecca Sills
United Kingdom
–
CATEGORY: FILM ON WOMEN
WINNER
I Love You, Maria
Directed by Maria Sofia Palmieri, Karen Klami, Ken Holmes
United States
–
CATEGORY: FILM REVIEW
WINNER
The Dirty Hands Man
Directed by Christian & Jason Bareford
United States
–
CATEGORY: FREE SPEECH
WINNER
Two Philosophies
Directed by Masoud Ghotbi
United States
–
CATEGORY: LGBT FILM
WINNER
Fuggiro Tanto Amore
Directed by Raúl Lorite
Spain
–
CATEGORY: MOBILE FILM
WINNER
REFLECTION
Directed by Dimitris Aletras
Greece
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
DNA Clan
Directed by Katarzyna Adamus
United Kingdom
–
I Love You, Maria
Directed by Maria Sofia Palmieri, Karen Klami, Ken Holmes
United States
–
CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
Zero Atmospheres – Official Music Video
Directed by Davide Perico
Italy
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Budderside – Amber Alert
Directed by Vicente Cordero
United States
–
CATEGORY: NARRATIVE FEATURES
WINNER
Young, Smart, and On Fire
Directed by Perry Wyatt
United Kingdom
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
THERAPY
Directed by Anurin Nwunembom, Musing Derrick
Cameroon
–
Kaunn Con Haii?
Directed by Ashrit Wadhwa
India
–
Moving Ashley
Directed by Melissa Farley
United States
–
CATEGORY: ONE MINUTE FILM
WINNER
Walking The Dog-30sec
Directed by Lawrence Whitener
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Uniform
Directed by Katarzyna Adamus
United Kingdom
–
CATEGORY: PHOTOGRAPHY
WINNER
On the Train
Photography by Kang Le
Taiwan
–
CATEGORY: ROMANTIC SHORT
WINNER
ROMANCE
Directed by Piero Cannata
Italy
–
CATEGORY: SELFIE VIDEO
WINNER
DNA Clan
Directed by Katarzyna Adamus
United Kingdom
–
CATEGORY: SHORT FILM
WINNER
Britain Injustice
Directed by Andrew Parker
United Kingdom
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The box
Directed by Daniel Maculan
Italy
–
Over the Sea
Directed by Carol Song
China
–
The Girl in the Trench Coat
Directed by Tash Ann
United States
–
A Virtual Investigation
Directed by Nilanjan Mitra Thakur
United States
–
“High Jinks at the Lobster Factory”
Directed by Mimi Garrard
United States
–
“A Fire Inside”
Directed by Mimi Garrard
United States
–
A date with Mother
Directed by Bhaumik Bhatt
India
–
The penalty
Directed by Ignazio Vacca
Italy
–
Father to Son
Directed by Joe Sharkey
United States
–
TIME
Directed by Massimiliano Tedeschi
Italy
–
Poles Apart
Directed by Ganesh Yallapragada, Karthik Yallapragada
India
–
Transit
Directed by Sachin Bodhe
India
–
One of the oldest rockpainting in Scandinavia
Directed by Pekka Honkakoski
Finland
–
Story of a Night
Directed by sukanta chakraborty
India
–
The Last One
Directed by Neil A. Ortiz
United States
–
Why…?
Directed by Neil A. Ortiz
United States
–
The Time Left
Directed by Kevin Boylan
United States
–
MUTED
Directed by Alexandra Talavera Mendez
United States
–
The Dirty Hands Man
Directed by Christian & Jason Bareford
United States
–
Accidental Lead
Directed by Thorkell August Ottarsson
Norway
–
Under Pressure
Directed by Mohammad
United Arab Emirates
–
Oye Sunn…
Directed by Anoop Singh
India
–
CATEGORY: SILENT FILM
WINNER
That Eyelash
Directed by Irene Pantelis
United States
–
CATEGORY: STUDENT FILMS
WINNER
DHAMMA
Directed by Vaishnavii Mudaliar
India
–
CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES
WINNER
Hannah Perez: Demon Hunter Pilot Script
Directed by Jordan M Arteaga
United States
–
CATEGORY: TRAILER/TEASER
WINNER
The Dirty Hands Man
Directed by Christian & Jason Bareford
United States
–
CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS
WINNER
Hospital “TV Series”
Directed by Caretta O’Neal
Not Specified
–
CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA
WINNER
Incompleteness
Directed by David Ash
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Voyeur to the Paranormal
Directed by Maiya Kenick
United States
–
CATEGORY: WOMEN’S FILMS
WINNER
The Girl in the Trench Coat
Directed by Tash Ann
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
To A God Unknown
Directed by Samantha Casella
Italy
–
CATEGORY: YOUNG FILMMAKER
WINNER
What If?
Directed by Lucas Bergmann, Jonathan Taylor
United States
–