CATEGORY: AMATEUR FILM
WINNER
THE CONSTANT
Directed by Victor Baltazar
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Ed and Rooster’s Great Adventure
Directed by Lucy Fazely
United States
_
CATEGORY: ANIMATED FILMS
WINNER
THE END OF DAYS – the director’s cut
Directed by PATRICK CORMACK
Ireland
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Smithy
Directed by Xi Chen
China
_
Mixi
Directed by JYOTSNA PUTHRAN
India
_
CATEGORY: BEST ACTOR
WINNER
Echo
Acted by Marco Irrgang
France
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Alleyway of Dreams
Acted by Robert David Duncan
Canada
_
BESTIE
Acted by Ashok Kumar Balakrishnan
India
_
CATEGORY: BEST ACTRESS
WINNER
Bard Words
Acted by Judith Roberts
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Puja Parikrama 2020
Acted by Nairita Banerjee
United States
_
CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY
WINNER
Alleyway of Dreams
Directed by Robert David Duncan
Canada
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Echo
Directed by Kamil Olejnik
France
_
CATEGORY: BEST DIRECTOR
WINNER
GUEST
Directed by chiara rapisarda
Italy
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Directing Remotely and Filmmaking During the Pandemic: The Making of #MyCorona
Directed by Kirk Zeller
United States
_
Symphoria
Directed by Catherine Dao
United States
_
Alleyway of Dreams
Directed by Robert David Duncan
Canada
_
BESTIE
Directed by Ranga K
India
_
CATEGORY: BEST EDITING
WINNER
Echo
Edited by Kamil Olejnik
France
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Road King
Edited by Randy Kent
India
_
CATEGORY: BEST MUSIC SCORE
WINNER
Golden Lotus
Scored by George Chiang
Canada
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
S.A.ri.C.A
Scored by Bodhi Charitable Trust
India
_
Echo
Scored by Kamil Olejnik
France
_
Symphoria
Scored by Catherine Dao
United States
_
CATEGORY: BEST PRODUCER
WINNER
Directing Remotely and Filmmaking During the Pandemic: The Making of #MyCorona
Produced by Kirk Zeller
United States
_
CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR
WINNER
Puja Parikrama 2020
Acted by Sankhadeep Choudhuri
United States
_
CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS
WINNER
Puja Parikrama 2020
Acted by Subhasree Bose
United States
_
CATEGORY: COMEDY SHORT
WINNER
Santa’s Night Out
Directed by bobby obermite
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
I Could Uke All Week With You
Directed by Elizabeth Usher
Australia
_
CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
No dust
Directed by Shan Gui
China
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Directing Remotely and Filmmaking During the Pandemic: The Making of #MyCorona
Directed by Kirk Zeller
United States
_
Giorgio! A legacy of change.
Directed by David Glenn
United States
_
Once Upon a Time in Tel Aviv
Directed by Rafi Perach
Not Specified
_
Home in the bushfire
Directed by darren clark
Australia
_
CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS
WINNER
Devil in a Lawyers Suit – a rapist posthumous logos
Directed by Mark Tarrant, Otto Khoo
Australia
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Ballet at the Aggregate Plant
Directed by Nikolay Veligzhanin
Russian Federation
_
Directing Remotely and Filmmaking During the Pandemic: The Making of #MyCorona
Directed by Kirk Zeller
United States
_
Giorgio! A legacy of change.
Directed by David Glenn
United States
_
One year on – The Essex lorry tragedy
Directed by Paul Kennedy, Hoang Ho
Viet Nam
_
Jikubali
Directed by Ashraf Mswaki, Eva Lundgren Stenbom
Sweden
_
Puso Ng Pinoy Bboy
Directed by clifton abuan
United States
_
Gaza Monologues; Ten years and the dream continues…
Directed by Iman Aoun, Yousef Nateel
Palestine, State of
_
THE CONSTANT
Directed by Victor Baltazar
United States
_
Padauk: Myanmar Spring
Directed by Jeanne Marie Hallacy, Rares Michael Ghilezan
United States
_
Amsterdam Stories USA
Directed by Robert Rombout, Rogier van Eck
Belgium
_
CATEGORY: EDUCATIONAL FILM
WINNER
History of the Olympic Games
Directed by Christian Hernández Sánchez
Mexico
_
CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS
WINNER
The cats of Chytilova
Directed by Eirini Tampasouli
Greece
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
This too, shall pass …
Directed by Parisa Zandbaf
Iran, Islamic Republic of
_
ECHO
Directed by Laura Cappellesso
Italy
_
SINGING TO LOVE
Directed by ANTONIO BELLIDO MARIN
Spain
_
Recycled Verses
Directed by Randy Kelly
Canada
_
Alleyway of Dreams
Directed by Robert David Duncan
Canada
_
CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS
WINNER
Passion
Directed by Parisa Zandbaf
Iran, Islamic Republic of
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
OTRU
Directed by Mathivanan Sakthivel
India
_
PIVOT Paying It Forward During COVID-19
Directed by Tom DiDonato, Robert Hunkele
United States
_
CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE
WINNER
S.O.S. Sparrow (subtitled)
Directed by Enrique Amigo
Spain
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
ECHO
Directed by Laura Cappellesso
Italy
_
A Kinder Shade of Green
Directed by Elizabeth Usher
Australia
_
MicroKansas – Tribulation
Directed by Bobby Obermite
United States
_
TARKINE TOGETHER
Directed by Rhys Shepherd
Australia
_
CATEGORY: FILM ON RELIGION
WINNER
The Laws of the Universe – The Age of Elohim
Directed by Isamu Imakake
Japan
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Story of Tantra
Directed by Viliam PoltikoviÄ
Czech Republic
_
CATEGORY: FILM ON WOMEN
WINNER
Ninaithu Paar
Directed by Vijay Ravindran
India
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Bard Words
Directed by Paul Kelly
United States
_
CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE
WINNER
Jikubali
Directed by Ashraf Mswaki, Eva Lundgren Stenbom
Sweden
_
CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM
WINNER
FLORENCE IN BLACK – the murders of the Monster of Florence
Directed by Gianpaolo Saccomano
Italy
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Symphoria
Directed by Catherine Dao
United States
_
CATEGORY: LGBT FILM
WINNER
Giorgio! A legacy of change.
Directed by David Glenn
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Way I Exist
Directed by Yundi Zhang
China
_
CATEGORY: MOBILE FILM
WINNER
Bigfoot!
Directed by jason F Iannarino
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Taxi – an uncertain conversation
Directed by Avijit Mitra
India
_
CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
Graindelavoix: Saint Anthony’s Fire
Directed by Sebastian Pańczyk
Poland
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A Kinder Shade of Green
Directed by Elizabeth Usher
Australia
_
I Could Uke All Week With You
Directed by Elizabeth Usher
Australia
_
The Case of the No Good Low-Down Creep, a LoFi Film Noir Classic
Directed by Jay Carney, Penny Towers
United States
_
Time
Directed by Dimitar Drew
United States
_
I would like to find you
Directed by Adriano Martorana
Italy
_
Legal Lies
Directed by Peter Renzullo
Australia
_
The Northern Rim
Directed by James Thornton
United States
_
CATEGORY: NARRATIVE FEATURES
WINNER
ITHU KATHAIYELLA NIJAM
Directed by KANNAN RAJAMANICKEM
India
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Road King
Directed by Randy Kent
India
_
The Laws of the Universe – The Age of Elohim
Directed by Isamu Imakake
Japan
_
Symphoria
Directed by Catherine Dao
United States
_
BESTIE
Directed by Ranga K
India
_
CATEGORY: ONE MINUTE FILM
WINNER
Dimension Robbers
Directed by Bruce Barker
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Playtime
Directed by T.J. Barkwill
United States
_
The Human Beast
Directed by Javier Campo, Lucio Cruces
Spain
_
Jagruk ( Aware )
Directed by suchita vijay kale
India
_
CATEGORY: PHOTOGRAPHY
WINNER
The Destruction Project–Photos
Photographed by Jojin Van Winkle
Not Specified
_
CATEGORY: SCREENPLAY
WINNER
What the Prophets Last Say to Earth
Directed by Justin Schumann
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Tanked
Directed by Jojin Van Winkle
United States
_
The Dance
Directed by Ross Joseph Elkon
United States
_
They Took The Pigs!
Directed by Sean Taylor
United States
_
Surviving the Rona pandemic
Directed by Jonathan Bowman, Daniel Noel
United States
_
Black Gold
Directed by Jonathan Bowman, Daniel Noel
United States
_
Deadly Luck Part -1
Directed by Jonathan Bowman, Daniel Noel
United States
_
Cj and Claudia vs the world
Directed by jonathan james bowman, Daniel Noel
United States
_
Fatal Ambition
Directed by Angel Connell
United States
_
The Extraterrestrial Highway
Directed by Steve Sorenson
United States
_
Union Station
Directed by Evaristo Scarsanela
United States
_
Bo’s Life
Directed by Barry F Miller, Michael A Scalfaro
United States
_
Steven
Directed by Barry F. Miller
United States
_
The Legend of John Steel
Directed by Berry Landen, Hank Jones
United States
_
The Lifeguard
Directed by Joan Floyd
Not Specified
_
A Deadly Conversation
Directed by Vincent Edwards
United States
_
BESTIE
Directed by Ranga K
India
_
Pleasure Girl
Directed by Estelle Asmodelle
Australia
_
CATEGORY: SHORT FILM
WINNER
MA TERRE (MY GROUND)
Directed by Michaël Rué
Switzerland
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Tamouzi
Directed by Ali Dekmak
Lebanon
_
Dearborn
Directed by Katherine Gotard
United States
_
JUGNI
Directed by HITESH DHAWAN
India
_
Taxi – an uncertain conversation
Directed by Avijit Mitra
India
_
Echo
Directed by Kamil Olejnik
France
_
THE HEALING TOUCH
Directed by SWETA KUMAR DASH
India
_
MASK
Directed by Dr.Sweta Kumar Dash
India
_
The Student
Directed by Vasileios Kalamakis
Greece
_
Atithi 2
Directed by Souvik Dutta
United States
_
The Case of the No Good Low-Down Creep, a LoFi Film Noir Classic
Directed by Jay Carney, Penny Towers
United States
_
Casanova
Directed by Daniel Carrera Pasternac , Danae Reynaud
Mexico
_
The Bastards
Directed by Martin P. NDONG EYEBE
San Marino
_
Spirit Hand
Directed by Jack Diehl
United States
_
Missi – a Short Film
Directed by Chetna Gola
United States
_
In Limbo
Directed by Xavier Baeyens, Norman Baert
Belgium
_
Obsessed
Directed by Robert Reinholdsson
Sweden
_
Tukuhnikivatz
Directed by Maida Withers
United States
_
What Will You Remember in Fifty Thousand Years?
Directed by Benjamin Kramme, Jennifer Sabel
Germany
_
School of Idiots by Sheldon Mashugana
Directed by Dean Morgan
United States
_
Capolinea – The Last Stop
Directed by Roberto Totola
Italy
_
Hare Krishna
Directed by Hindol Chakraborty
India
_
Anxiety Dream
Directed by Michael Dennis McGeehan
United States
_
Baba
Directed by Cooper Harrison Levy, Cole Harrison Walderman
Canada
_
CATEGORY: SILENT FILM
WINNER
Folie D’ Amour
Directed by John Heins
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Something Wicked Dwells
Directed by Waide Riddle
United States
_
CATEGORY: STUDENT FILMS
WINNER
Whispers
Directed by Paul-Corneliu Sichigea
Romania
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
BACK and FORTH
Directed by Piotr Nowak
Poland
_
Road Dogs
Directed by Emma Thomason
Australia
_
CATEGORY: TRAILER/TEASER
WINNER
Burger Royale-A Short Prologue
Directed by Gary Francis Roche
United Kingdom
_
CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO
WINNER
PIANO UNDER THE STARS VR
Directed by JUAN CARLOS VIDAL
Chile
_
CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA
WINNER
I am Who I am
Directed by Izaskun Arandia
Spain
_
CATEGORY: YOUNG FILMMAKER
WINNER
Dementia
Directed by Bella Merlino
Australia
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Chronophobia
Directed by Coline Dubus
Belgium
_