VSC
MOVIE OF THE MONTH
JULY 2021
CATEGORY: ANIMATED FILMS
WINNER
Magic Dream
Directed by Tomas Welss Barkan
Chile
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
WAQT
Directed by Shailesh Acharekar
India
_
Welcome Home
Directed by Dana Crypto
United States
_
“JOHN HARDY”
Directed by Laurent Mercier, Cédric Bernard
France
_
CATEGORY: COMEDY SHORT
WINNER
Holy Poker
Directed by Glenn Miller (X)
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Lyad
Directed by Amlan Dutta
United States
_
Mayonnaise
Directed by AnaëlleMorf
Switzerland
_
When the clock strikes twelwe
Directed by NikaAbbasova
Russian Federation
_
Family
Directed by Robert David Duncan
Canada
_
CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
Lamafa
Directed by Bon Ishikawa
Japan
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Brother
Directed by LisanneSweere
Netherlands
_
Consequence Karma
Directed by Shadab Ahmad
India
_
Betrayal
Directed by Jerry Garcia
United States
_
Something Fishy
Directed by David Creighton
Canada
_
Holding It In
Directed by Chen Rotem, Omer Yefman
Israel
_
A Private Death*
Directed by Marianna Barr
Israel
_
CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS
WINNER
A Love Letter to Estonia
Directed by Nicholas Amorim
Estonia
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
BUCKY &The Design Science Revolution
Directed by Noel B Murphy
United States
_
The Scariest Movie Ever Made
Directed by KJ Ozborne
United States
_
The College. 20 years later
Directed by Pavel Kobyak
Russian Federation
_
Once Upon a Boy
Directed by Uri Levi
Israel
_
BEHIND THE MASK, SURVIVORS
Directed by PAULINA ALY, ATIAT CARI ALY, RAMADAN ALY
Israel
_
A Common Goal
Directed by ShukiGuzik
Israel
_
Pat Walsh The Life And Legacy Of An Irish Revolutionary
Directed by Michael Benson
Ireland
_
Buni
Directed by Robert Lin
Taiwan
_
Creating CreatureVille
Directed by Maddie Rose
United States
_
Lamafa
Directed by Bon Ishikawa
Japan
_
Secretly Pregnant During A Pandemic
Directed by Tina-Marie Cox
United States
_
CATEGORY: DRONE FILMS
WINNER
Lamafa
Directed by Bon Ishikawa
Japan
_
CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS
WINNER
VUJA DE
Directed by Joby Varghese
India
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Spinoza Connections
Directed by Robert David Duncan, Mildred Achoch
Kenya
_
Bohemian Landslide
Directed by SwarnenduAcharjee, UtsabNaskar
India
_
Lucid dreams
Directed by KostiantynMishchenko
United States
_
Film with English Subtitles
Directed by MarekGrabie
Poland
_
CATEGORY: BEST ACTOR
WINNER
The Next Generation
Acted by George Zouvelos
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
BUCKY & The Design Science Revolution
Acted by Jeff Bridges
United States
_
CATEGORY: BEST ACTRESS
WINNER
Chronophobia
Acted by ColineDubus
Belgium
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Raiders of the Lost Clam to the Future
Acted by Dana Graham Phelps
United States
_
The Red Chair
Acted by Joon
India
_
THE BURDEN
Acted by Nancy Lipinski
United States
_
NO PASA NADA
Acted by Dominika A Barrón
Mexico
_
CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY
WINNER
Pat Walsh The Life And Legacy Of An Irish Revolutionary
Cinematographed by Michael Benson&Michael Duggan
Ireland
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
THE BURDEN
Cinematographed by Zak Rivers
United States
_
EgiyeCholarPothe
Cinematographed by Soumya Sen
India
_
Afraid of the Dark
Cinematographed by Ray Brady
United Kingdom
_
CATEGORY: BEST DIRECTOR
WINNER
NO PASA NADA
Directed by Victoria Naranjos Montoya
Mexico
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Afraid of the Dark
Directed by Ray Brady
United Kingdom
_
CATEGORY: BEST EDITING
WINNER
Ballads of the Exodus
Edited by Ryan Tidrick & Dalton Thomas
United States
_
CATEGORY: BEST MUSIC SCORE
WINNER
Ballads of the Exodus
Music by Pawe lBzim Zarecki , Anna Thomas & Dalton Thomas
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Welcome Home
Music by Brian Maes
United States
_
cicadas x love
Music by Dr. Mobi
United States
_
CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING
WINNER
THE BURDEN
Directed by Allan H. Johnson
United States
_
CATEGORY: BEST PRODUCER
WINNER
The sun in Pisces
Produced by Elena Saar
Russian Federation
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
DIVASWAPNA
Produced by Naresh Prajapati
India
_
CATEGORY: CRIME SHORT
WINNER
A martyr of the pen
Directed by Alan Hamwan
United Kingdom
_
CATEGORY: FILM ON RELIGION
WINNER
Ballads of the Exodus
Directed by Dalton Thomas
United States
_
CATEGORY: FILM ON WOMEN
WINNER
Ammini
Directed by Ajay Govind
India
_
CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM
WINNER
Afraid of the Dark
Directed by Ray Brady
United Kingdom
_
CATEGORY: LGBT FILM
WINNER
Sah’man Ramokom Sah’man Ramana – An Arrow Hit You, an Arrow Hit Me…
Directed by Davina Hader
Canada
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Sun bunnies
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States
_
CATEGORY: MOBILE FILM
WINNER
Yes, Planet, We’re Warming (Longer)
Directed by Finn Harvor
Korea, Republic of
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Red Chair
Directed by Joydeep Roy Choudhary
India
_
If I Had Known
Directed by Robert David Duncan
Canada
_
CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
“JOHN HARDY”
Directed by Laurent Mercier, Cédric Bernard
France
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Don’t You Think I Know
Directed by Davina Hader, Jeffrey Round
Canada
_
CATEGORY: NARRATIVE FEATURES
WINNER
Film with English Subtitles
Directed by Marek Grabie
Poland
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Janus Chronicles Chapter 1: The Nightcrawler
Directed by Elvery Peters, Terence Brown
United States
_
SAFFRON
Written by Hamid Tamjidi
Canada
_
SKY
Directed by Stephen Koh
United States
_
Tattoo
Directed by Tamjeed Elahi Khan
India
CATEGORY: POSTMODERN FILMS
WINNER
So, Where’s the Sun’s Home?
Directed by Parisa Zandbaf
Iran, Islamic Republic of
_
CATEGORY: SHORT FILMS
WINNER
Immersion
Directed by Anaelle Morf
Switzerland
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
“Quest”
Directed byMimi Garrard
United States
_
The Next Generation
Directed by George Kyriakopoulos, George Zouvelos
United States
_
NO PASA NADA
Directed by Victoria Naranjos Montoya
Mexico
_
“Abuno”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
SAFAR ( Journey)
Directed by Nikhil Prakash
India
_
THE GATE
Directed by Takayuki Kayano
Japan
_
The Stay
Directed byFrazer Lee
United Kingdom
_
The Mind of Jakob Roy
Directed by John Sciarretta
United States
_
Justin and the Werloobee
Directed by Ken Yoffe & Ellen Weisberg, John Vo
United States
_
Ode to Plantains
Directed by Oboatarhe Ebiye Ikuku
Nigeria
_
Diegesis
Directed by Gabriel Angulo
Peru
_
Being Here
Directed by Qualia
United States
_
Packed lunch
Directed by john W Iwanonkiw
United States
_
TRESPASSER
Directed by Harjot SINGH, ANMOLDEEP KAUR
Australia
_
CATEGORY: STUDENT FILMS
WINNER
Betrayal
Directed by Jerry Garcia
United States
_
CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA
WINNER
The Next Generation
Directed by George Kyriakopoulos, George Zouvelos
United States
_
CATEGORY: WOMEN’S FILMS
WINNER
Ballads of the Exodus
Directed by Dalton Thomas
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Secretly Pregnant During A Pandemic
Directed by Tina-Marie Cox
United States
_
The Breath of Life
Directed by Anna Gerasimova
United States
_
Azez Alaya
Directed by Davina Hader
Canada
_
CATEGORY: YOUNG FILMMAKER
WINNER
Chronophobia
Directed by Coline Dubus
Belgium
_
CATEGORY: SCREENPLAY
WINNER
7 Evils
Written by Antoinette Fernandez
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Bifemme
Written by Ricardo Santiago Soto
United States
_
A Package of Dreams
Written by Bradley M. Look
United States
_
Just By Chance
Written by Antoinette Fernandez
United States
_
Out On A Limb
Written by Antoinette Fernandez
United States
_
Gimme Shelter Part Three
Written by Kevin O’Neal AKA Dave Davidson
United States
_
Out On A Limb
Written by Antoinette Fernandez
United States
_
Gimme Shelter Part Three
Written by Kevin O’Neal AKA Dave Davidson
United States
_
Still Got The Juice “When I Knew You”
Written by Antoinette Fernandez
United States
_
Delicious Dilemma
Written by JK Jones
United States
_
Beautiful Sunshine Script
Written by JW Richardson
United States
_
Filterless
Written by ChiCheese Rivera
United States
_
Beautiful Sunshine Script
Written by JW Richardson
United States
_
Omar Kane: Werewolf Gunslinger
Written by Max Sparber, Coco Mault
United States
_
SOLDIERS OF GOD – Faith-Based Dramedy
Written by Guy Quigley
United States
_
The Flight of Souls
Written by Guy Quigley
United States
_
South of Main Street
Written by Robert Gately
United States
_
Diversity and Desolation
Written by Michael Kureth
_
SUN of a BITCH
Written by Maxwell Highsmith
United States
_
The sun in Pisces
Written by Veronika Dolenko
Russian Federation
_
I Dream Analyze Genie
Written by David Creighton
Canada
_
Delirium
Written by Drew Mette
United States
_
CATEGORY: FILM & VIDEO POSTER
WINNER
Waking Up in Albuquerque Poster
Poster by Greg Gleason & JW Richardson
United States
–
CATEGORY: ONE MINUTE FILM
WINNER
Sunglasses Reflection
Directed by Robert David Duncan
Canada
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Kidnapping
Directed by Manuele Moriconi
–
Eureka!
Directed by David Creighton
Canada
–
CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM or SERIES
WINNER
The Next Generation
Directed by George Kyriakopoulos, George Zouvelos
United States
–
CATEGORY: TRAVEL FILM
WINNER
Fragments of Paris
Directed by Robert David Duncan
Canada
–
CATEGORY: TREATMENT/ SYNOPOSIS
WINNER
Violet Holmes Pitching Bible
Written by Nicko Vaughan
United Kingdom
–
CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video
WINNER
GIOTTO BEYOND BORDERS
Directed by Emilio Della Chiesa
Italy
–