RESULTS
(JUNE-JULY 2021)
CATEGORY: Family/Children Films (Any length)
WINNER
Taashe (a music instrument)
Directed by- Prakhar Shrivastava
India
–
CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
Ke Baba Hahalaba
Directed by- Sudipta Chatterjee
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Come Outside
Directed by- Sheldon Woodson
United States
–
Think Back Movie
Directed by- BUMBA IBRAHIM
Ghana
–
PADAKA
Directed by- Aditya R Chiranjeevi
India
–
Days Left Behind
Directed by- Zeeshan Ali Dossa
India
–
DIVASWAPNA
Directed by- Satish Davara
India
–
One Last Home
Directed by- David Anderson
Canada
–
CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS
WINNER
Bloodbath in God’s Own Country
Directed by- Pt chacko
India
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Bob Gomel : Eyewitness
Directed by- David Scarbrough
United States
–
The Devil Inside Me
Directed by- Jessica Linn, Joshua T Berglan
United States
–
In a Whole New Way
Directed by- Jonathan Fisher
United States
–
TETHERED, ARE WE THE EXPERIMENT?
Directed by- Daniel Gartzke
United States
–
ANTEMANHA ENIGLISH
Directed by- Amirul Arham
France
–
CATEGORY: Comedy short
WINNER
La jeune poule mange des grains de blé
Directed by- BARBIER Anne
France
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The First Bonfire of Spring
Directed by- Ruben Wallgren
Sweden
–
#Nomadlife
Directed by- Artie Brennan
United States
–
CATEGORY: Experimental Films
WINNER
Sometimes a Figure Grabs Me by the Wrist W̶h̶i̶l̶e̶ ̶I̶ ̶S̶l̶e̶e̶p̶
Directed by- Dane Benko
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Ghost Dance for America, 1890
Directed by- Karl Nussbaum
United States
–
Half of Everything
Directed by- Lynne Slater
Canada
–
Phantasmagoria, 1945
Directed by- Karl Nussbaum
United States
–
Winter Into Spring/ Reflections on 2020
Directed by- Mike Gainor
United States
–
Oxymoron
Directed by- Marek Budzynski
United Kingdom
–
CATEGORY: Music Video
WINNER
sea legs. (Laura ampersand)
Directed by- Ben Meakin
Ireland
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Jorge Moniz – Forest suite
Directed by- Fernando Silva
Portugal
–
Jorge Moniz – Luz
Directed by- Fernando Silva
Portugal
–
Pentral – The Shell I’m Living In Music Video
Directed by- Roger Elarrat
Brazil
–
WHO? CARES
Directed by- Fella Cederbaum
United States
–
CHILD’S PLAY
Directed by- Mathieu DUBOURG
France
–
CATEGORY: Best Music Score
WINNER
Martina
Directed by- Javi Iconic
Spain
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
No Gyroscope
Directed by- Fella Cederbaum
United States
–
CATEGORY: Post-modern Film
WINNER
AMANDA (SheheitAlien)
Directed by- MORENO FUENTES
Spain
–
CATEGORY: One Minute Film
WINNER
The Paradox
Directed by- Aleksandar Tomovski
Macedonia, the former Yugoslav Republic of
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Smoke
Directed by- Kostiantyn Mishchenko
United States
–
CATEGORY: Screenplay
WINNER
Property of God
Written by- Kirmi Kiage, Teddy Gitau
Kenya
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
A Visit to Grandma and Grandpa
Written by- John Peter Lepes
United States
–
A Gift of The Heart Screenplay
Written by- Andrew Heller
United States
–
PADRE
Written by- Ian Davies
United Kingdom
–
Mary and Dionysus
Written by- Iannis Aliferis
United States
–
Life Is a Game of Chess
Written by- Jason Boyer
United States
–
Eviction Script
Written by- Niranjan Bennet
Singapore
–
A Road to Freedom of Myanmar
Written by- Sandra Tingalay
United States
–
On Par
Written by- Paul G. Andrews, Beth Kates
United Kingdom
–
1000 – The Sword in the Stone series (Episode #1: The Druid, the Sword and the Raven)
Written by- Guido Maria Giordano
Italy
–
The Crux of the Angst
Written by- John McCloskey
United States
–
The Stafford Multiplex Theater
Written by- Billy Smith
United States
–
Her Seventh Death
Written by- Virginia Austin
United States
–
Lover Haters Club
Written by- Christan van Slyke
United States
–
CATEGORY: Short Film
WINNER
Trust
Directed by- Paul Nyamekye
Netherlands
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Grinders
Directed by- Andrew Heller
United States
–
Bass and Treble under Construction
Directed by- Walter Fernandes Jr.
Brazil
–
Screenplay Crisis
Directed by- Budhaditya Bandyopadhyay
United States
–
Halter Ego
Directed by- Nikodem Rautszko
France
–
The Visitor
Directed by- Sean Kernan
United States
–
The First Bonfire of Spring
Directed by – Ruben Wallgren
Sweden
–
Come Outside
Directed by – Sheldon Woodson
United States
–
“A Fire Inside (Part two)
Directed by – Mimi Garrard
United States
–
Sacrifice
Directed by- Sam Kumar
India
–
Paradox
Directed by- Jon Cohen
Australia
–
Private Larps
Directed by- Karen Klami
United States
–
Quiet
Directed by- Marek Budzynski
United Kingdom
–
The Kiss
Directed by- Marek Budzynski/Katie Pyne
United Kingdom
–
Deception
Directed by- David Jon Foster
United States
–
“Notes from the Underground Percussionist”
Directed by- Mimi Garrard
United States
–
12 Seconds
Directed by- Angsuman Banerji
India
–
Dad,David & Danny
Directed by – Suveer Bhambhani
India
–
My Beloved Child
Directed by – Valarmathi
India
–
Surprise in the Night
Directed by – Sam Bhat
Canada
–
God I am sorry
Directed by- Anamika Sharma
India
–
No Gyroscope
Directed by- Fella Cederbaum
United States
–
“Junk 2021”
Directed by- Mimi Garrard
United States
–
Humari Khushboo
Directed by- Azad Jain
India
–
Ke Baba Hahalaba
Directed by- Sudipta Chatterjee
United States
–
CATEGORY: Photography ( Photos from film set included)
WINNER
frozen chaos
Photographed by- Lukas Atzert
Germany
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Let me explain you something.
Photographed by- Tiago Mesquita
Belgium
–
CATEGORY: Narrative Features
WINNER
GAM CAM GRRL
Directed by- Michael Paul Girard
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
THE ART OF LIFE
Directed by- SANTOSH PANDA
India
–
WRITING ABOUT A LOVE
Directed by- mario roccato
Italy
–
A REEL LIFE
Directed by- Kevin Short, Jim Nilsson
United Kingdom
–
STAND UP! Looking For Love In All The Wrong Places
Directed by- Timo Jacobs
Germany
–
Mirage
Directed by- Andree M. Harris
United States
–
Moon Rock
Directed by- William Stancik
United States
–
CATEGORY: Silent Film
WINNER
Clubfoot
Directed by- Nanthakumaran Rajavijayan, Deepak Avil
Malaysia
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Face off
Directed by- Sushrut Bhowmik
India
–
Viva La Lota
Directed by- Jayshree Chander, MD, MPH
United States
–
Instant
Directed by- Dmitry Kovelkov
Russian Federation
–
Orpheus in Quarantine
Directed by- David Anderson
Canada
–
CATEGORY: Student Films
WINNER
Eviction
Directed by- Niranjan Bennet
Singapore
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Thugs
Directed by- Paulina Witkowska
Poland
–
Crazy Guys
Directed by- GUAN LICHEN
China
–
Be Yourself: A Drag Queen in Shanghai
Directed by- Jingheng Lin
China
–
–CATEGORY: Trailer/Teaser (5 minutes or less)
WINNER
No Gyroscope
Directed by- Fella Cederbaum
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Larkin with Women (Trailer)
Directed by- Peter Gould
United Kingdom
–
WHO? CARES
Directed by- Fella Cederbaum
United States
–CATEGORY: Film on Women (Any Length)
WINNER
The Patient Who Built a Hospital
Directed by- Börje Peratt, Lars af Sillén
Sweden
–
CATEGORY:Animated Films
WINNER
Moments in Paradise
Directed by- Bellopropello
Switzerland
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Mean Kitty Bad Kitty
Directed by- William Thinnes
United States
–
CATEGORY:Best Producer
WINNER
TETHERED, ARE WE THE EXPERIMENT?
Directed by- Daniel Gartzke
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Trust
Directed by- Paul Nyamekye
Netherlands
–
CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film
WINNER
Learning Hebrew (A Gothsploitation Movie)
Directed by- Louis Joon
United Kingdom
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Shasta Triangle
Directed by- Barry W. Levy
United States
–
CATEGORY: Films on Disability Issue
WINNER
Refuge
Directed by – Mehmet Tığlı
Turkey
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Silent Revolution
Directed by- Giulia Viero
Italy
—
Fuck Corona
Directed by- Per Holmberg, Anna Wedin, Martin Bäckström-Ledin, Anders Gustavsson
Sweden
–
Disabled Warrors
Directed by- Ernest Bow
United Kingdom
–
CATEGORY: Free Speech
WINNER
Wisdom
Directed by- Katarzyna Adamus
United Kingdom
–
CATEGORY:Educational Film
WINNER
LAB COAT PHENOMENON: MILGRAM MEETS COVID MASKING
Directed by- Peter Andrew Sacco
Canada
–
CATEGORY:Best Actor
WINNER
Trust
Acted by- Henk Brugge
Netherlands
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
STAND UP! Looking For Love In All The Wrong Places
Acted by- Timo Jacobs
Germany
–
CATEGORY:Best Actress
WINNER
STAND UP! Looking For Love In All The Wrong Places
Acted by- Pegah Feridony
Germany
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Come Outside
Acted by- Vanessa Dehesa-Woodson
United States
–
CATEGORY:Best Cinematography
WINNER
No Gyroscope
Fella Cederbaum
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Trust
Directed by- Paul Nyamekye
Netherlands
–
TETHERED, ARE WE THE EXPERIMENT?
Directed by- Daniel Gartzke
United States
–
The Visitor
Directed by- Sean Kernan
United States
–
Refuge
Directed by- Mehmet Tığlı
Turkey
–
STAND UP! Looking For Love In All The Wrong Places
Directed by- Timo Jacobs
Germany
–
CATEGORY: Best Director
WINNER
The Penitent Thief
Directed by-Lucas Miles
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Learning Hebrew (A Gothsploitation Movie)
Directed by – Louis Joon
United Kingdom
–
STAND UP! Looking For Love In All The Wrong Places
Directed by- Timo Jacobs
Germany
–
Trust
Directed by- Paul Nyamekye
Netherlands
–
CATEGORY:Best Editing
WINNER
A Journey
Directed by- Amritangshu Chakravarty
India
–
CATEGORY:Best Sound Designing
WINNER
Deception
Directed by-David Jon Foster
United States
–
CATEGORY: LGBT Film (Any length)
WINNER
AMANDA (SheheitAlien)
Directed by- MORENO FUENTES
Spain
–
CATEGORY: Film on Religion
WINNER
One too many Tear
Directed by- Paul de Métairy
France
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Penitent Thief
Directed by- Lucas Miles
United States
–
CATEGORY: Film/Video Poster
WINNER
No Gyroscope
Directed by- Fella Cederbaum
United States
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
TETHERED, ARE WE THE EXPERIMENT?
Directed by- Daniel Gartzke
United States
–
CATEGORY: Mobile Film
WINNER
A man
Directed by- GUAN LICHEN
China
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Private Larps
Directed by- Karen Klami
United States
–
CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video
WINNER
Haunted by the Future
Directed by- Christian Lollike
Denmark
–
CATEGORY: Web and New Media
WINNER
The Reminder
Directed by- Shahriar El Kosht
Canada
–
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Private Larps
Directed by- Karen Klami
United States
–
Couples Therapy
Directed by- Katie Chonacas
United States
–
CATEGORY: Women’s Films
WINNER
Mirage
Directed by- Andree M. Harris
United States
–
CATEGORY: Young Filmmaker (Under 18 years)
WINNER
Through your window
Directed by- Jiya Mann Parvataneni, Mrdani Ganesh, Tia Elizabeth Abraham
India
–