MOVIES OF THE MONTH MAY – JUNE
CATEGORY: ANIMATED FILMS
WINNER
Les Locataires stuff the ballots
Directed by Adrien Fournier
France
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Storybook Man
Directed by Lanessa Miller
United States
_
Elvis the Cartoon
Directed by Dean Sills
United Kingdom
_
FRUITVILLE
Directed by Lallan Samaroo, Larry Horrell
Trinidad and Tobago
_
On / Off
Directed by Nicolas P. Villarreal
Argentina
_
The Breath of Life
Directed by Anna Gerasimova
United States
_
Ants
Directed by Ji Seon Lee
United States
_
CATEGORY: BEST ACTOR
WINNER
Atomic Kingdom [Season Two]
Acted by Craig Walker
Australia
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Destiny Deferred
Acted by Elvery Peters
United States
_
The Magic Balloon
Acted by Jayden Singh
Canada
_
Mr. & Mrs. Charlie
Acted by Amar Jeet
India
_
FIRASTYA (English meaning: The Peripatetic)
Acted by SAMARTH JADHAV
India
_
CATEGORY: BEST ACTRESS
WINNER
ARIA (air)
Acted by Barbara Sirotti
Italy
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Destiny Deferred
Acted by Ilyssa Pettigrew
United States
_
Melania’s Divorce
Acted by Romina Caruana
United States
_
Atomic Kingdom [Season Two]
Acted by Jessica Arapi Krstic
Australia
_
Mr. & Mrs. Charlie
Acted by Raushni Srivastav
India
_
CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY
WINNER
Seven Thousand Souls
Directed by Sanjin Miric, MA
Czech Republic
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
STILL IN LOVE
Directed by Karan Dhillon
Canada
_
FIVE EYES BUG
Directed by Karan Dhillon
Canada
_
FIRASTYA (English meaning: The Peripatetic)
Directed by VITTHAL MACHINDRA BHOSALE
India
_
Don’t tell your mom
Directed by
Russian Federation
_
CATEGORY: BEST DIRECTOR
WINNER
It Gets In Your Blood
Directed by Ed Hartman
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Arizona 1878
Directed by MANUEL OLAYA
Spain
_
THE FINAL CODE
Directed by carlo fusco
Italy
_
Seven Thousand Souls
Directed by Sanjin Miric, MA
Czech Republic
_
Atomic Kingdom [Season Two]
Directed by James Peniata
Australia
_
FIRASTYA (English meaning: The Peripatetic)
Directed by VITTHAL MACHINDRA BHOSALE
India
_
On The Seesaw
Directed by Suveer Bhambhani
India
_
CATEGORY: BEST EDITING
WINNER
ENGA OORU KAATTILAE
Edited by Deepak L.P
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
It Gets In Your Blood
Edited by Ed Hartman
United States
_
CATEGORY: BEST MUSIC SCORE
WINNER
The Breath of Life
Directed by Anna Gerasimova
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Melania’s Divorce
Directed by Maxwell Bahamon
United States
_
It Gets In Your Blood
Directed by Ed Hartman
United States
_
CATEGORY: BEST PRODUCER
WINNER
The Magic Balloon
Produced by Jessi Thind
Canada
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
It Gets In Your Blood
Produced by Ed Hartman
United States
_
CATEGORY: BEST SOUND DESIGN
WINNER
An Evening’s Trail
Directed by Pranav Kumar Radharkrishnan
Czech Republic
_
CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR
WINNER
Destiny Deferred
Acted by David Eaton
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Atomic Kingdom [Season Two]
Acted by Mark Zimmerman
Australia
_
CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS
WINNER
The Light Touch
Acted by Skyrah Archer.
Canada
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Destiny Deferred
Acted by Sunny Love
United States
_
Atomic Kingdom [Season Two]
Acted by Olga Olshansky
Australia
_
CATEGORY: BEST VFX ARTIST
WINNER
Atomic Kingdom [Season Two]
Directed by James Peniata
Australia
_
CATEGORY: COMEDY SHORT
WINNER
Mertin Beaver Interview – Cows, Mars, Chinese, Global Warming
Directed by Russell Geary
United States
_
CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT
WINNER
Stuck on the Phone
Directed by Jacob Alan Clark
United States
_
CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
The Magic Balloon
Directed by Jessi Thind
Canada
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
FRUITVILLE
Directed by Lallan Samaroo, Larry Horrell
Trinidad and Tobago
_
RECUPERATION
Directed by DINESH SHUKLA
India
_
Jaago
Directed by Parushi Gupta
India
_
CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS
WINNER
Feast: A Ballet
Directed by Todd Volkmer
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
SOCIAL BUSINESS
Directed by Amirul Arham
France
_
It Gets In Your Blood
Directed by Ed Hartman
United States
_
Film-Wen
Directed by Lee, Chien-Cheng, Yang, Chi-Sheng
Taiwan
_
The Legendary Huo-Yun
Directed by Lee, Chine-Cheng
Taiwan
_
Thanks For Watching
Directed by
Taiwan
_
My Nieces Big Fat Delhi Wedding
Directed by Haresh Sood
United Kingdom
_
Seven Thousand Souls
Directed by Sanjin Miric, MA
Czech Republic
_
Alaska Long Hunters
Directed by Mark Rose, Mark Rose
United States
_
In God we trust
Directed by Sneha Menon
India
_
A PILGRIMAGE INTO TIBET
Directed by Mark Gould
Australia
_
CATEGORY: EDUCATIONAL FILM
WINNER
FIVE EYES BUG
Directed by Karan Dhillon
Karan Dhillon
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
An Artist’s Journey from China to America
Directed by BiLan Liao
United States
_
CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS
WINNER
FRUITVILLE
Directed by Lallan Samaroo, Larry Horrell
Trinidad and Tobago
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Abandoned?
Directed by Kostiantyn Mishchenko
United States
_
I am the Wanderer
Directed by Philip Brocklehurst
United States
_
EVAPORATED FRAGMENTS
I am the Wanderer
Directed by Benoit MAESTRE
France
_
Half of Everything
Directed by Margie Kelk and Lynne Slater
Canada
_
Logorrhoea
Directed by Prakhar Gautam
India
_
Half of Everything
Directed by Lynne Slater
Not Specified
_
Hobo Lens
Directed by Sagar Yvv
India
_
CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS
WINNER
Cool The Climate!
Directed by Denis Thomopoulos
United States
_
CATEGORY: FILM / VIDEO POSTER
WINNER
Storybook Man
Directed by Lanessa Miller
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
STILL IN LOVE
Directed by Karan Dhillon
Canada
_
CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE
WINNER
FIVE EYES BUG
Directed by Karan Dhillon
Canada
_
CATEGORY: FILM ON WOMEN
WINNER
UpDown
Directed by John Castagna
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
ON MY WAY
Directed by Vishal Puri
India
_
ARIA (air)
Directed by Brace Beltempo e Barbara Sirotti
Italy
_
CATEGORY: MOBILE FILM
WINNER
The Beautiful Cosmos
Directed by Aranyak Chakrabarty
India
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
3rd party (unscripted )
Directed by Tina bridges
Not Specified
_
The empathy
Directed by Katarzyna Adamus
United Kingdom
_
CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
2020 – Pandemic Isolation (“Bastion” Official Video – Darvaza Wave)
Directed by Luca Zaniboni
Italy
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Storybook Man
Directed by Lanessa Miller
United States
_
Locked Up
Directed by Paul Cozens, Peter Renzullo
Australia
_
Eve-Yasmine: The Healer
Directed by Sebastian Krolak
United Kingdom
_
STILL IN LOVE
Directed by Karan Dhillon
Canada
_
Mad Symphony – The Next Door Music Video
Directed by Kevin Moore
Canada
_
Johnny O’Neil – Comin’ For You Music Video
Directed by Kurt and Brianna Jorgensen
United States
_
Can’t Get Enough
Directed by Chandler Bradley
United States
_
Don’t tell your mom
Directed by
Russian Federation
_
CATEGORY: NARRATIVE FEATURES
WINNER
THE FINAL CODE
Directed by carlo fusco
Italy
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
DADA LAKHMI
Directed by Yashpal sharma
India
_
FIRASTYA (English meaning: The Peripatetic)
Directed by VITTHAL MACHINDRA BHOSALE
India
_
CATEGORY: ONE MINUTE FILM
WINNER
PAINT: A 1 Minute Short Film
Directed by Lucas Bergmann
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The empathy
Directed by Katarzyna Adamus
United Kingdom
_
Powerplay
Directed by Peter Gould
United Kingdom
_
Her Dark Materials (Trailer)
Directed by Gavin Jones & Peter Gould
United Kingdom
_
CATEGORY: PERFOMING ARTS
WINNER
As Within, So Without
Directed by Mary Schnepf
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Alone
Directed by Mary Schnepf
United States
_
CATEGORY: SCREENPLAY
WINNER
Time
Written by Mario Luis Telles
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Lucky Phil
Written by Christopher Swider
United States
_
Legal Passion
Written by JK Jones
United States
_
Face Painters
Written by Giovanni Sanseviero
United States
_
The Handstand Heard ‘Round the World
Written by Leland Thomas Faegre
United States
_
SUPERIOR BEING: SHE-WHO-KNOWS
Written by JAROSLAW GOGOLIN
United Kingdom
_
LIGHT YEARS
Written by JAROSLAW GOGOLIN
United Kingdom
_
Superior Being: Stardust
Written by JAROSLAW GOGOLIN
United Kingdom
_
Superior Being: Smokeless Fire
Written by JAROSLAW GOGOLIN
United Kingdom
_
The Spiritualization of Jeff Boyd
Written by Uwe Schwarzwalder
Switzerland
_
Never Stop Running
Written by Dr. Melissa Caudle
United States
_
The Creek Dweller in the Bayou
Written by Dr. Melissa Caudle
United States
_
FIRASTYA (English meaning: The Peripatetic)
Written by VITTHAL MACHINDRA BHOSALE
India
_
CATEGORY: SELFIE VIDEO
WINNER
The empathy
Directed by Katarzyna Adamus
United Kingdom
_
CATEGORY: SHORT FILM
WINNER
The one who had to die tomorrow
Directed by Celine Charlier
Belgium
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
“Hidden View”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
Destiny Deferred
Directed by Edwin L. Williams II
United States
_
DIE-OUT
Directed by Benny Paul (benro)
India
_
“Spectra SR”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
“Flux of Life”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
Melania’s Divorce
Directed by Maxwell Bahamon
United States
_
“The Money Game”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
We could start all over from the beginning
Directed by Dagmara Wyskiel
Chile
_
“I Celebrate Myself”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
FORWARD
Directed by Sajir Valiyedath
United Arab Emirates
_
THE DIRECTOR
Directed by Sajir Valiyedath
United Arab Emirates
_
Logorrhoea
Directed by Prakhar Gautam
India
_
The Girl at Number 42
Directed by Sarane McDougall
United Kingdom
_
Bare Bare Ashi Phire
Directed by Soumya Sen
India
_
I..I..I…
Directed by Suresh Makkar and Ashish sharma
Australia
_
Harjot’s Lotto Shop
Directed by Suresh Makkar and Harjot Singh
Australia
_
Ouj
Directed by Vikrant Pandit
India
_
Ci Credo
Directed by Massimiliano Tedeschi
Italy
_
On The Seesaw
Directed by Suveer Bhambhani
India
_
Said,Unsaid
Directed by Animesh Maity
India
_
CATEGORY: SILENT FILM
WINNER
The Magic Balloon
Directed by Jessi Thind
Canada
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Mr. & Mrs. Charlie
Directed by Amar Jeet
India
_
CATEGORY: STUDENT FILMS
WINNER
An Evening’s Trail
Directed by Pranav Kumar Radharkrishnan
Czech Republic
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Heart’s Manifesto
Directed by Ember Crowley
United States
_
CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES
WINNER
SWAP – 43 min
Directed by Andre Gaumond
Canada
_
CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA
WINNER
Atomic Kingdom [Season Two]
Directed by James Peniata
Australia
_
CATEGORY: YOUNG FILMMAKER
WINNER
Distortion (Verzerrung)
Directed by Samuel J Punto
Germany
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Magic Balloon
Directed by Jessi Thind
Canada
_